Ce face un grafician?

0
95
Ce face un grafician

Designerii grafici combina arta si tehnologia pentru a comunica idei prin imagini si aspectul ecranelor web si al paginilor tiparite. Acestia pot utiliza o varietate de elemente de design pentru a obtine efecte artistice sau decorative.

Ei dezvolta aspectul general si designul productiei pentru reclame, brosuri, reviste si rapoarte corporative. Designerii grafici lucreaza atat cu text, cat si cu imagini.

Adesea iau in considerare proximity in graphic design, si selecteaza tipul, fontul, dimensiunea, culoarea si lungimea liniei de titluri, rubrici si text. Designerii grafici decid, de asemenea, modul in care imaginile si textul vor merge impreuna pe o pagina sau ecran, inclusiv cat spatiu va avea fiecare.

Atunci cand folosesc text in machete, colaboreaza strans cu scriitorii care aleg cuvintele si decid daca cuvintele vor fi puse in paragrafe, liste sau tabele.

Proiectarea grafica devine din ce in ce mai importanta in vanzarile si comercializarea produselor. Prin urmare, graficienii, denumiti si designeri de comunicare, lucreaza adesea indeaproape cu oamenii in publicitate si promotii, relatii publice si marketing.

Frecvent, designerii se specializeaza intr-o anumita categorie sau tip de client. Exista mai multe tipuri de design grafic, iar in continuare puteti descoperi 2-3 exemple.

Proiectare grafica de miscare

Mai simplu spus, graficele de miscare sunt graficele care sunt in miscare. Aceasta poate include animatie, audio, tipografie, imagini, videoclipuri si alte efecte care sunt utilizate in media online, televiziune si film. Popularitatea mediului a crescut in ultimii ani pe masura ce tehnologia s-a imbunatatit, iar continutul video a devenit rege.

„Motion graphic designer” este o specialitate oarecum noua pentru designeri. Rezervate formal pentru TV si film, progresele tehnologice au redus timpul si costurile de productie, facand forma de arta mai accesibila. Acum, motion graphic este unul dintre cele mai noi tipuri de design si poate fi gasit pe toate platformele digitale, ceea ce a creat tot felul de noi domenii si oportunitati.

Exemple de proiectare grafica in miscare:

 • Secvente de titlu si credite finale.
 • Publicitate.
 • Logo-uri animate.
 • Prezentari.
 • Videoclipuri promotionale.
 • Videoclipuri tutorial.
 • Site-uri.
 • Aplicatii.
 • Jocuri video.
 • bannere.
 • GIF-uri.

Designerii de grafica de miscare incep prin dezvoltarea de storyboard-uri si apoi isi aduc conceptiile la viata cu animatie, video si arta traditionala. In functie de industrie, o cunostinta puternica de lucru cu privire la marketing, codare si modelare 3D poate fi un atu cert.

Proiectare grafica de mediu

Designul grafic de mediu conecteaza vizual oamenii la locuri pentru a-si imbunatati experienta de ansamblu, facand spatii mai memorabile, interesante, informative sau mai usor de navigat. Proiectarea mediului este un tip larg de design, iata cateva exemple:

Exemple de design grafic de mediu

 • Indicatoare.
 • Picturi murale.
 • Expozitii muzeale.
 • Branding de birou.
 • Navigare in transportul public.
 • Interioare de magazine cu amanuntul.
 • Branding stadion.
 • Spatii pentru evenimente si conferinte.

Wayfinding este un tip specific de design grafic de mediu care consta in semnalizare strategica, repere si indicii vizuale care ajuta oamenii sa identifice unde se afla si unde trebuie sa mearga, astfel incat sa poata ajunge acolo fara confuzie.

Proiectarea grafica de mediu este o practica multidisciplinara care imbina designul grafic, arhitectural, interior, peisaj si industrial. Proiectantii colaboreaza cu oameni din orice numar din aceste domenii pentru a planifica si implementa design-urile lor.

Din aceasta cauza, designerii au de obicei educatie si experienta atat in ​​design grafic cat si in arhitectura. Ei trebuie sa fie familiarizati cu conceptele de design industrial si sa poata citi si schita planuri arhitecturale.

In mod traditional, designul grafic de mediu a produs piese de tiparire statica , dar afisele interactive digitale continua sa creasca in popularitate ca mijloc de a crea o experienta mai atragatoare.

Arta si ilustratie pentru design grafic

Arta grafica si ilustratia sunt adesea vazute ca fiind la fel ca designul grafic, cu toate acestea, fiecare este foarte diferit. Designerii creeaza compozitii pentru a comunica si rezolva problemele, artistii grafici si ilustratorii creeaza opere de arta originale. Arta lor ia o serie de forme, de la arta plastica la decoratiuni si pana la ilustratii de poveste.

Chiar daca arta grafica si ilustratia nu sunt tipuri tehnice de design grafic, atat de multe sunt create pentru uz comercial in contextul designului grafic incat nu puteti vorbi despre unul fara celelalte.

Exemple de arta si ilustratie pentru design grafic

 • Design tricou.
 • Modele grafice pentru textile.
 • Grafica de miscare.
 • Imagini stoc.
 • Nuvele grafice.
 • Jocuri video.
 • Site-uri.
 • Carti de benzi desenate.
 • Album art.
 • Coperte de carte.
 • Carti cu tablouri.
 • Infografice
 • Ilustratie tehnica.
 • Arta conceptuala.

Artistii grafici folosesc orice combinatie de media si tehnici pentru a-si crea munca in timp ce colaboreaza cu scriitori, editori, manageri, marketeri si directori de arta pentru toate tipurile de design grafic.

De multe ori vor avea o baza in arte plastice, animatie sau arhitectura. Abilitatile si aplicatiile care se suprapun fac posibila gasirea de designeri grafici care lucreaza si ca artisti grafici si ilustratori (si invers).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here