Vanatorii de Cadavre – Cioclii de Serviciu ai Online-ului Autohton

0
784
vanatorii de cadavre online

Vanatorii de Cadavre din Online-ul Patriei

Respiram, traim si murim in online. Este un adevar, fie ca suntem sau nu de acord cu asta. Empatizam cu orice postare ni se deruleaza pe news feed-ul paginii de pe reteaua de socializare. Dam like, share ,comentam, ne amuzam, facem politica, schimbam guverne, cerem sau acordam ajutorul…cu alte cuvinte, ne substituim viata reala in mediul virtual, printre sutele sau miile de „prieteni”.

De ceva timp, insa, am o mica problema.  Ma simt jefuit mental in momentul in care „imi vinzi gogosi” pe net.
Urmaresc de ceva vreme o pagina a unei publicatii cu pretentii in online-ul romanesc…si nu o fac ca m-ar interesa subiectele , ci vreau doar sa vad pana unde poate merge nesimtirea acestor ” profesionisti”. Nu divulg numele publicatiei, pentru ca nu vreau sa ii fac reclama, nici chiar negativa!

Zilnic, „jurnalistii” respectivi, fac un deep research dupa persoane decedate. E un necrolog foarte updatat. Ziua si mortul. O fi un trend…

Ideea este ca ne livreaza titluri link-bait , bumbastice, tragice, care ne anunta ca am mai pierdut ” un mare actor”, un „mare sportiv” sau un orice alt „mare”.
De cele mai multe ori ( ca sa nu zic aproape de fiecare data ) suntem trimisi pe o pagina , unde articolul are doua-trei fraze, scrise parca de niste elevi din scoala primara si care nu au nicio legatura cu postarea care ne-a adus pe site.

” Marele actor” este de fapt un circar de duzina, care a murit in urma unui accident, ” marele sportiv” este un obscur antrenor din liga a cincea din Trinidad Tobago, mort de batranete la 85 de ani…si asa mai departe. Nu zic, toata compasiunea pentru familiile bietilor decedati…doar ca, pur si simplu, cred ca nu ne intereaza subiectul. Singurul fapt care ne interesa era ce mare personalitate ne-a parasit, si ca Romania noastra va fi mai saraca odata cu disparitia lui.

In fotografiile postarii apar, de obicei, lumanari aprinse, fani devastati de durere, chiar si popi, sicrie, cruci si coroane funerare. Peisajul e zugravit deprimant…si mai ca iti vine sa versi si cateva lacrimi de durere. Asta pana ajungi la articol…si toata starea creata cu atata „munca” se duce pe apa sambetei. Si incepi sa te descarci…Cum? Cu un comentariu…

Atatea comentarii cu trivialitati nu mi-a fost dat sa vad niciunde altundeva. Sunt luati la rand mortii, familia, tot arborele genealogic, de la cei cu papucei – pan’ la cei cu patrustrei. Nu scapa niciunul…si sunt sute de astfel de comentarii. Unii, mai elevati, se multumesc sa ii trimita la un control psihiatric, altii ii catalogheaza cu ” Ziar de kkt „…

Si stau si ma intreb…oare marii creatori de content online si-au atins scopul? Daca ar fi sa contorizam traficul…as spune ca da, dar daca as numara comentariile pe care le strang postarile lor, as intreba…cu ce pret?

Oare cat va mai functiona aceasta cersetorie de like-uri? Cum ar putea fi combatuta?
Din punctul meu de vedere solutia este simpla…ignorarea este raspunsul.
Oameni buni…nu aduceti niciun plus valoare online-ului…nu ne intereaza stirile voastre expirate, treziti-va si furnizati-ne stiri utile…si, poate, doar atunci vom mai deschide pagina voastra.

Pana atunci, traiasca online-ul romanesc…si marii sai creatori – ” Vanatorii de cadavre „!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here