Întrebări și Răspunsuri despre WordPress – Lecție Video

4
6077
intrebari si raspunsuri despre Wordpress

Salutare!

Exact acum doi ani, în martie 2015 am susținut cursul SEO Basics – in colaborare cu EuroaptitudiniÎn acel moment, a fost primul curs de SEO susținut în mod organizat în România.

În cadrul cursului susținut în 2015, o sesiune de întrebări și răspunsuri despre WordPress a prezentat un interes deosebit din partea cursanților, motiv pentru care am dedicat mai bine de 20 de minute acestui subiect.

Pentru că cei mai mulți bloggeri folosesc acest CMS, vă pun la dispoziție un video cu această sesiune de întrebări și răspunsuri despre WordPress, așa cum a fost tratată în curs.

Vizionare plăcută!

Pe 1.04.2017 voi susține un nou curs SEO, probabil cel mai complet astfel de curs, actualizat cu noile tendințe și modificări de algoritm ale Google. Cursul va fi teoretic și practic și va răspunde tuturor întrebărilor legate de optimizarea onpage și offpage a unui site.

Scopul acestui curs SEO este de a vă ajuta să vă însușiți noțiunile necesare ( atât cele de bază, cât și cele avansate ) pentru a optimiza un site, urmând o rețetă probată, testată și îmbunațită în decursul a 9 ani de experiență.

 

Cui se adresează acest curs :

– Persoanelor care îşi doresc să înveţe despre promovarea online;

– Companiilor care au ca obiectiv vânzarea serviciilor/ produselor în mediul online;

– Tinerilor pasionaţi de internet care îşi doresc o carieră în mediul promovării online;

– Antreprenorilor care vor să-şi dezvolte afacerile, pătrunzând în mediul online;

– Bloggerilor

 

Locurile sunt limitate, în număr de 12.

 

Dacă nu poți veni la curs, dar știi persoane interesate, poți ajuta cu share. Mulțumesc!

Voi ce credeti…Este util un astfel de curs în România?

4 COMENTARII

 1. Imi place genul asta de cursuri la care se merge si pe raspuns la intrebari, nu pe prezentari pregatite de acasa si lalait intr-una. Am asistat odata la un webinar sustinut de o agentie pentru care lucrez. Tin sa zic ca am pierdut 2 ore de pomana. M-au venit cu povesti din niste carti, cu multe citate in engleza, fara nici un sfat practic.

  Din informatiile de azi n-as zice ca am aflat multe lucruri noi pentru mine (nu ma consider experta in wordpress, dar m-am adaptat rapid la el, eu venind de pe blogspot si mi-a placut sa ma informez tot timpul – in special de pe site-uri din afara – si sa inteleg cu se mananca anumite chestii), dar sigur materialul va fi util celor aflati la inceput de drum pe aceasta platforma.

  Daca vor mai fi materiale viitoare, eu sigur le voi urmari. Ma intereseaza mult si partea de SEO pentru ca, desi ma enerveaza toate regulile astea de optimizare, am vazut si eu ca articolele pe Yoast le bifează cu verde sunt mult mai bine indexate si aduc mai mult trafic.

  Referitor la plugin-uri, mi-ar fi plăcut să le atragi oamenilor atentia ca nu e tocmai indicat să abuzeze de ele, sa puna 50 de plugin-uri, si ca daca isi aleg cu grija temele si se uita ce functii au, posibil sa faca doar din tema anumite setari fara sa fie nevoie de module. De exemplu, eu la tema mea (e platita), am butoanele de share incluse și functie de related post deci am renuntat la doua plugin-uri din prima (la cresta social nu stiu cum si contextual related posts).

  Succes si voua si cursantilor si va mai asteptam cu alte materiale, fie ele video sau text.

  • Multumesc pentru feedback, Cristina. Explicatiile din video au fost pentru persoane care nu cunosteau WordPress. De fapt, cursul era despre SEO, dar foarte multi cursanti au cerut informatii despre WordPress. E adevarat…trebuie sa nu faci uz de plugin-uri si sa te imitezi strict la cele care iti sunt necesare.

 2. Foarte util acest material. Contine foarte multe sfaturi utile mai ales pentru un incepator. Daca ai sti cat timp am pierdut cand mi-am mutat blogul pe domeniu. Aproape ca regretasem ca am facut acest pas. Cel mai greu mi-a fost cu instalarea pachetului WP in cPane. Nu am gasit pe nicaieri un tutorial concret, poate pe viitor vei fece unul. Pana la urma am reusit cu ajutorul unei foste colege care lucreaza in domeniul IT. Apoi cu mutatul continutului de pe blogspot pe WP m-am descurcat, dar am intampinat alta problema. Spatiul de la host (pe serverul fostului angajator) era prea mic, iar blogul meu la un moment dat se blocase. Dupa ce mi-a mai fost alocat putin spatiu am intampinat alta problema. Nu reuseam sa fac corect redirectionarea desi pentru asta gasisem tutoriale. Dar problema era tot de undeva din cPanel. Dar stii, e o vorba… norocul incepatorului. Fix in perioada aceea te-am gasit pe un grup pe Facebook si urmand sfaturile primite blogul meu a prins aripi :))
  Imi plac in general materialele video in care cineva explica pe intelesul tuturor anumite functii ale platformei. Eu am cateva notiuni vagi de html care dupa ce m-am mutat pe WP am constatat ca nu prea imi sunt de folos. Poate doar asa, in proportie de 1%. Ma gandesc ca sunt alte persoane care nu au deloc astfel de cunostinte si le-ar fi util un astfel de curs, mai ales ca e bine cateodata sa stim sa ne ocupam singuri de anumite probleme care apar pe blog. Uite un exemplu foarte bun este salvarea periodica a continutului (mai ales dupa ce s-a intamplat recent la o companie de hosting). Am constatat ca sunt bloggeri cu notorietate care nu stiau despre acest lucru sau cum sa il faca manual daca nu au instalat un plugin. Si au pierdut tot… munca de ani de zile. In privinta asta ma abtin sa invinuiesc pe cineva. E ca si cum te-ai angaja intr-o traversare a strazii fara sa te asiguri. Adica nu trebuie lasat totul pe umerii altora, trebuie de fiecare data sa ne luam masuri in plus de precautie. Mi-as dori sa mai vad astfel de materiale in care sa se vorbeasca si despre aceste aspecte.
  Ma bucur ca bloggerii au posibilitatea de a se bucura de astfel de cursuri, explicate pe intelesul tuturor.

  • Multumesc mult, Irina. Cu siguranta ca acest curs va ajuta pe foarte multi. Incepatori, dar si avansati. Vor invata sa faca exact pasii pe care ii urmez eu si care au dus la rezultate wow.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here